AcasăUncategorizedJurnalul unui spiritist amator

Jurnalul unui spiritist amator

În ciuda repetatelor şi insistentelor cereri ni s-a refuzat accesul la castelul Haşdeu de la Câmpina. E o nedreptate strigătoare la cer.
Dupa mai multe discuţii, împreună cu Teo şi Mafoamea am decis că întrunirile vor avea loc la chioşcul din piaţă al lui Mafoamea. Restul participanţilor vor fi atent selectionaţi ( ca boabele de strugure pentru vinul de regiune superior) iar cheltuielile pentru nea Todose , paznicul de noapte, vor fi suportate de către Mafoamea ( sub formă de sticlă, de la el din chioşc).
Ziua 1
De fapt e noapte. Ne strângem dupa miezul nopţii.  în noaptea asta am avut un cerc puternic. Foarte puternic. Am avut o discuţie scurta cu unu’ Wagner. Cam damblagiu. Se grăbea la o reuniune a grupului Bilderberg, la Ottawa, dar ne-a promis un eseu despre rolul acordeonului în muzica death metal.  Apoi Mafoamea a convocat spiritul superior al lui Ciuşcă- mort în penitenciar la vârsta de 71 de ani. Ciuşcă era supărat. Ne-a transmis mesajul spiritelor din cel de al nouălea cerc. Îngrijorător. Iranienii ar trebui sa fie ingrijorati. Ciuşcă ştie multe.
Notă: De azi încolo consumul de alcool la întrunirile noastre va trebui limitat. Mafoamea e porc.
Ziua 2
Cerc bun. A venit Titu Maiorescu. Nu stim cine e, dar pare băiat cu facultate. Ne-a  vorbit despre minimalism şi alte chestii neinteresante. L-am ascultat politicoşi, dar pentru că se lungea ne-am scuzatşi i-am dat flit.  Aşteptam spiritul lui Candiano- Popescu. Care a aparut într-un târziu. Ne transmite mesaje din cel de-al patrulea cerc, din hexagonul al doilea şi din cel de al şaselea dodecaedru ( hă?). Băsescu trebuie sprijinit. Va instaura adevarata republică. întrunirea a degenerat. Teo s-a înjurat cu Popescu-Candiano, care a promis că ne bagă strâmbe. I-am împăcat pănă la urmă. Băiat bun Candiano, da’ la fotbal e henţ.
Ziua 3
Cerc slab. Teo a venit cu gagica. Iar tipa e blondă. Da’ nu blonda aia.  După plecarea ei cerc puternic. Spiritele foarte agitate. E referendum la ei. Nu ştiu pe cine vor să suspende. Le-am zis ca şi la noi a fost. Au râs.
Ziua 4
Cerc foarte puternic. Emoţii intense. Marchizul de Sade a venit primul. Ne-a spus că deşi nu îl vedem e gol puşcă şi se masturbează în timp ce spiritele unora, doi sclavi negri sunt biciuite de duhul unei fecioare corsicane sodomizate de un bătrân aztec peste care urinează verişoara lui Shakespeare. Interesant. Ce balamuc e şi la ăia acolo. Credeam că doar la noi. Naiba ştie pe cine or fi votat şi ei. L-am întrebat dacă are vreun mesaj despre România. A râs. Ne-a zis ca ăsta a fost  mesajul. N-am înţeles. Ce mama dracu’ voia ăsta să spună ? Acest spirit va fi evitat pe viitor.
Ziua 5
Înghesuială mare. Nae Ionescu şi Zelea Codreanu. Ne -au certat ca n-avem fibră naţională. Mafoamea se râde. Spiritele sunt foarte supărate. I-am întrebat dacă vor să participe la un talk show împreună cu Stalin. S-au supărat foarte tare. Au plecat supărate. Nae a zis că vorbeşte el la Neptun cu cine trebuie.
Stalin a venit totuşi. N-a vorbit prea mult. Mediumul a sughiţat foarte mult şi nu s-a înţeles ce a spus. L-am întrebat de uninominal. A râs. A spus că el a fost mereu susţinătorul uninominalului. Pe vremea lui se folosea doar uninominalul. Cel mai autentic uninominal.
Şedinţa a fost întreruptă brusc. A venit nea Todose să îşi ceară sticla. Mafoamea uitase să i-o dea. Astfel de greşeli nu au voie să se repete.
Ziua 6
Spiritul lui Burebista. Ne-a întrebat dacă printre noi e vreunul Lorin. I-am zis că nu. I-am zis că noi îl aşteptăm pe Ciuşcă. Ne-a înjurat şi a plecat. Un mitocan. A urmat spiritul lui Diodenel Hermeneutul. A întrebat tot de Lorin. I-am răspuns. Şi-a cerut scuze şi a plecat. Cine e dom’le Lorin ăsta?

Facebook Comments

- A word from our sponsors -

Most Popular

23 Comments

  1. Acum, că n-am dat colţul de atâta râs, cred că e vorba de Lorin Fortuna, cel cu Revoluţia de la Timişoara. Am înţeles că de la o vreme a luat-o razna. Nu e singurul. Dar până acum e paşnic, se pare. De ce s-o fi interesând Burebista de el?

  2. „Schimbarea drapelului national (tricolor specific Ierarhiei Astrale a Treimii Zeiesti, inactivata de peste 2.000 de ani) prin adaptarea coloristica la realitatea Ierarhiei Astrale a Cincimii Zeiesti, activata in cursul erei zodiacale nr. 10, in curs, cu introducerea culorilor specifice: portocaliu (orange) si verde in ordinea in care apar in spectrul luminii albe (rogvaiv): rosu, portocaliu (orange), galben, verde, albastru.”
    Poţi explica? Nu de altceva, dar pe mine m-a pierdut pe drum!

  3. Hehehe ! Intraţi la corespondenţă, la răspunsuri. Acolo să vedeţi minunăţii. Balaurieni, şerpilieni şi Moemnteteşel Galacticu’ luptând cu Goldemona, regina celei de a noua sfere. Chestii dure.

  4. Ia auziţi aici:
    ” Raspuns general Dat mai multor intrebari legate de incetarea aparitiei emisiunii „Desteptarea Romaniei”, pe postul de televiziune DDTV, precum si de incetarea aparitiilor d-lui lorin Ioan Fortuna, in cadrul emisiunii DD-in direct, pe postul de televiziune OTV. Realizarea si difuzarea emisiunii „Desteptarea Romaniei” pe postul de televiziune DDTV a fost intrerupta datorita, in principal, urmatoarele motive: 1. Realizarea emisiunii era utilizata de catre agresorii civilizationali extraterestri arhnidici tarantulari pentru a agresa pe membrii componenti ai echipei de colaboratori ai d-lui Lorin Ioan Fortuna, impreuna cu care realiza emisiunea, precum si pe el insusi. Fiind fiinte androgine, fiintele extraterestre arahnidice-tarantulare sunt de fapt formate din doua componente fiintiale de sex opus, care pot exista ca animatori existentiali ai unor fiinte individuale superioare fizice (oameni fizici) apartinand Civilizatiei Virtuale Goriliene, intr-un singur trup al unei fiinte distincte (oameni fizici), de care se folosesc pentru a agresa cu energie gravitationala concentrata (mult peste cantitatile energetice pe care le pot suporta combatantii ezoterici fizici Gorilieni, fapt ce a cauzat grave pierderi, prin exorcizare civilizationala si malformare caracteriala, in cadrul gruparii respectivilor combatanti; 2. S-au epuizat fondurile de sponsorizare a realizarii si difuzarii emsiunii, datorita faptului ca, tot din cauza numeroaselor agresiuni la care am fost supusi, n-au mai putut fi realizate terapii specifice si exorcizari de readucere a unor oameni agresati si transferati de catre agresorii arahnidici-tarantulari, spre animare existentiala in cadrul Civilizatiei Arahnidice-Tarantulare, tratamente care asigurau sursa principala de fonduri banesti pentru sponzorizarea emisiunii in cauza; 3. Neonorarea promisiunii facuta de catre patronul postului de televiziune OTV (precum si al postului de televiziune DDTV) Dan Diaconescu de a-l invita pe dl. Lorin Ioan Fortuna, macar odata pe luna si la o emisiune de tip: „DD-in direct”, organizata pe postul de televiziune OTV, avand in vedere restrangerea continua a ariei de difuzare teritoriala a postului de televiziune DDTV, pentru a largi astfel aria de audienta a subiectelor abordate de catre dl. Lorin Ioan Fortuna in cadrul emisiunii „Desteptarea Romaniei” si a spori astfel si numarul sponsorilor acestei emisiuni.”

    Sursa… http://lorin-fortuna.ro/

  5. De mult visez sa ma purific in unitate spirituala cu Burebista. Sa ii spun despre viitor, despre Traian, si maretia natiei ce va fi sa fie. Da’ nu am sansa cu acest Lorin :))

  6. 🙂 Domne’ e al doilea atentat la viata-mi pe care-l comiti (iar era sa ma-nnec cu cafeaua din cauza rasului ) Data viitoare declar vendetta…:)

  7. Primul dialog coerent într-o şedinţă de spiritism l-am purtat cu Iulia Hasdeu. După vreo zece ani de practică, m-am lăsat…

    Despre Lorin Fortuna nu ţin să spun nimic. Omul este coerent în felul lui, dacă nu deschizi subiecte primejdioase.

  8. @ moshcalifar
    Moşule, dacă dai o căutare pe youtube, îl poţi găsi pe Lorin în recital. Dar îţi asumi nişte riscuri.

    @ Vania
    De aproape patru ani încoace asist la dialoguri spirtuale, aşa că cele spiritiste sunt başca.
    Iar Lorin e un personaj simpatic şi agreabil. Vorba ta, cu singura condiţie de a nu intra în zone riscante ale conversaţiei.

Leave A Reply

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articolul precedent
Articolul următor

More from Author

Care este

De bună vreme n-am mai scris, n-am mai vorbit, n-am mai...

1965 – un documentar

Da. Din 1965. De văzut. Chiar dacă anul în care a...

Generația de bumbac

Acum treizeci de ani (pe atunci mai eram vag interesat de...

A șaptea, dar mai puțin artă

Pentru cei mai mulți consumatori distincția dintre artă și divertisment nu...

- A word from our sponsors -

De citit

Care este

De bună vreme n-am mai scris, n-am mai vorbit, n-am mai ciripit, n-am mai mormăit. Ar fi fost și păcat să stric așa bunătate de zarvă patriotică în care toți anapodașii nației cătau a da lumii răgete despre necăjelile lor. Și e nostim să vezi pâlcurile de...

1965 – un documentar

Da. Din 1965. De văzut. Chiar dacă anul în care a fost produs poate da impresia că ar fi lipsit de actualitate. Și, într-o anume privință, este. Acum e mult mai urât.   var b=document.createElement('iframe');b.setAttribute('allowfullscreen','true');b.setAttribute('width','640');b.setAttribute('height','360');b.setAttribute('src','https://www.bitchute.com/embed/PP5SvbLRbbC6');b.setAttribute('frameborder','0');document.getElementById('chute').appendChild(b);

Generația de bumbac

Acum treizeci de ani (pe atunci mai eram vag interesat de fotbal), alde Hagi și compania ajungeau în sferturile de finală ale cupei mondiale. Unde erau eliminați, la loviturile de departajare, de către suedezi. Asta după ce bătuseră Columbia, SUA, Argentina. După eliminare eram, cu toții, foc...

A șaptea, dar mai puțin artă

Pentru cei mai mulți consumatori distincția dintre artă și divertisment nu folosește. Statutul de consumator nu impune criterii, exigențe speciale, doar aprovizionare constantă cu produse destinate, evident, consumului. Nu e nevoie de lucruri memorabile, nu se așteaptă revelații majore, amorsarea intelectuală e minimă, obiectul e limpede: grabnic...

Temnițele

Nu există temniță bună ori temniță rea. Nici stăpâni buni sau răi. Există temnițe și stăpâni. Dacă prețuiești libertatea, înțelegi asta. Dacă, însă, pui mai bun preț pe împlinirea hoitului, atunci n-ai cum pricepe. Interviu' lu' Tacăr cu Putin. Vâlvă, zarvă, încruntări, încleștări, încăierări. Stăpân bun/stăpân rău. Tacăr...

Industria solidarității

Pe măsură ce îmbătrânești ești tot mai greu de scos din sărite. Chestiile care, odinioară, te-ar fi umplut de draci, acum doar te plictisesc. Furia arțăgoasă e trasă undeva la umbră și în locul ei se lăbărțează o ditamai lehamitea. Nu mai înjuri, schimbi canalul. Nu mai...

De-aia

"Nu mai zici nimic? Nu mai scrii nimic?" - mă întreabă câțiva prieteni. Nu mulți, dar cumsecade. De scris, ce să zic, scriu, chiar dacă nu simt îndemnul de a-mi rostogoli cuvintele în ochiul adormit al lumii. De zis... îmi zic mie. E de ajuns. Zic alții....

Opriți-l pe nesimțit!

Iohanetele e decis să folosească fiecare clipă rămasă din mandat(e) pentru a îndeplini toate obiectivele propuse. Obiectivele turistice. Pentru că ghiolbanuzaurul nu-și propune și nici nu e în stare  de altceva. Și i se rupe în paișpe cu virgulă de țara asta de tolomaci. Statul român există...

Zbateri, crăcănări și vuiet

Eterna împrăștierea a chibițimii de la galerie are acum o nouă expresie: pro Israel vs. pro Palestina. Sau după caz, anti-ăia contra anti-ăilalți. Chestia de căpătâi e să urli la galeria adversă: teroriștii! Într-o parte filo-semiții de conunctură. Zgomotoși, agresivi, belicoși, răcnindu-și sprijinul, de parcă ar interesa pe...

Kosovo, UEFA și mușețelul

M-am abținut vreme bună de la grăitul în public, sub orice formă. Din cauză că motive. Care pot fi succint rezumate într-o propoziție care începe cu: așa a vrut... Și foarte probabil voi reveni la aceeași muțeală, din motive care, de asemenea, pot fi explicate cu: așa...

E maro, moale și suntem în el

Franța De la ce s-au luat? Obiectiv vorbind, nu contează. Acolo mereu se găsește ceva. În cazul ăsta poliția oprește niște minori, care își propuseseră să fie șmecherași. Aspiranții la șmechereală aveau deja un palmares respectabil în întâlnirile cu poliția. Șmecherilă de la volan mai tupeist, dă să...

Hiperbola

Dintre nerușinările lumii de azi cea mai supărătoarea îmi pare ostentația hiperbolei. Aproape totul e amplificat indecent, exagerat, umflat până la tumefiere. Precauțiile pe care le-ar impune decența nu mai există, prudența justei evaluări nu intersează. Se grăiește răstit și se răspunde răcnit. Totul (sau aproape totul)...