AcasăRabbi ziceAlianţa Maybach

Alianţa Maybach

Toată lumea comentează alianţa zeusului cu jijiul nationale. Vă spune vouă rabbi cum e. Simplu şi fără vorbă lungă:

România nu e Maybach, aşa că o poate conduce Zeus beat mangă. Că dacă o loveşte… nicio problemă, o repară Jiji cu ranga.

Aia e !

Facebook Comments

- A word from our sponsors -

Most Popular

40 Comments

 1. Aia e, traim in epoca gheilor, acum e pe invers: cu cit esti mai cioban cu atit ai sanse mai mari sa mulgi tara, oaia suprema. Ba romani, ce cascavalu’ meu, ciobani vreti, ciobaneste sunteti plimbati pe pajistile patriei! Behehe (de export :)….

 2. Aoleu, nea Jiji e miner? sa-i repare pe romani cu … ranga? :)))))))
  Oricum, suntem neam mioritic…. Dupa „stapine, stapine, mai cheama si-un ciine”, acu se vede spiritul de turma si stapinul a chemat si oile…

 3. @ Constantin Gheorghe
  O fi fost. Că acum citesc biografia lui Mozart. Nu am timp de a lu’ Jiji:))
  Valiza aia se obţine cu ranga. Şi abia apoi e pusă în circulaţie. Valiza. Maybachul de de fiţă.
  P.S. V-am oferit nişte precizări la povestea cu banana. Avem şi surse, linkuri la o nevoie ceva.

 4. Alianţa lor penibilă nu va dura foarte mult. Mai nasol e că ăştia doi nici nu au nevoie de prea mult timp de gândire.
  Pocneşti Maybachul, scoţi ranga şi-l îndrepţi chick – chak, ce să mai pierzi timpul ?

 5. @mordechai : Ala se rezolva cu F16 dar poate ii da careva o idee ca si-ar permite lejer o bucata…pac-pac un hectar si umplem hangaru’ de la palat.

 6. @ ciupico
  A, da. Că n-am uitat nici de Iorgulescu. Zilele astea o să mă ocup în mod special de el. Că văd că nu se simte să demisioneze. Aşa că o să luăm puţin sub lupă şmenurile ăstuia.

 7. Arsulici, e scris în legea evoluţiei speciei!
  Mordechai, nu mă îndoiesc că, la un moment dat, ciupercuţa cu pricina ne va părăsi ca prin minune! Graţie unei noi banane care mai are în comun cu vechea babană doar numele! Dar care va sta pe raft o juma de an fără să se strice!

 8. @ Alandra
  A fost Mile. Acum Petrişor. Mă rog. Ei ştiu. Lui Mile chiar îi duc dorul.
  De aglomerarea aia de la SOV … nu ştiu ce să îţi spun. Caută şi reciteşte „Piticul în grădina de vară” a lui D. R. Popescu.
  Sau dacă ai pile la TVR, poate îţi scoate cineva din arhivă versiunea lor cu George Constantin, Adrian Pintea. Extrem de utilă ar fi revederea acelei piese. Extrem.

  @ Constantin Gheorghe
  În lumea de azi nici ciupercile nu mai sunt de capul lor.

  @ moshcalifar
  Şi cu ranga baţi toacă în aripă. Zdrenţelor care sunteţi nişte zdrenţe.

 9. Eu de multă vreme înjur TVR-ul pentru indolenţa crasă. Au acum patru posturi. Başca unul numit cultural. Şi pe toate patru e doar haloimăs.
  Iar „Piticul…” chiar e un spectacol care merită revăzut. Sau măcar un text care ar trebui recitit. Obligatoriu.

 10. Pe mâinile cui a ajuns arhiva TVR ?
  Că bine zici Mordechai, marţea aşteptam cu sufletul la gură teatru la TV1.
  Exista pe vremuri şi teatru radiofonic.
  Astea erau chestii comuniste…rele.

 11. Eu stiam demult ca asa se va intampla. Asa ca nu sunt socata. Pe principiul taran la taran trage, nu ar trebui sa va mirati nici voi. Ma rog, eu nu am crezut niciodata ca lui becali i-a trecut dragostea pentru mariner. Chiar era de asteptat.

 12. @ Oana
  Da’ ce ? Îţi pare că suntem noi tare miraţi ? Nu, ma chere, doar amuzaţi. Iar pe blogul ăsta despre meandrele acestei alianţe s-a mai scris în timp.

  @ Ciupico
  Răspund eu şi pentru domnul Gheorghe. Vise, tati. E ca în „B.D. la munte şi la mare”: cine vă recomandă ?

  @alexandru petria
  Corect. Bine spus.

 13. @ Constantin Gheorghe
  Probabil. Dar avem stagii vechi în demersuri inutile. Ştiţi cum e ? Protestăm, petiţionăm, cerem demisii etc. nu gândind la ei, in termeni de eficienţă a demersului. Ci aplecaţi spre propria conştiinţă.

 14. ne cerem scuze pentru spam | stire pentru blog

  CAZ DE BOTULISM IN BARLAD – echipa noastra inca mai ancheteza cazul si zilnic vom reveni cu informatii noi contact echipa club13.ro

  Lupu Eduard ( Edy) 18 ani elev al Liceului Teoretic Mihai Eminescu (Barlad) – cetatean al Republicii Moldova, Gavozdea Vasile ( Lica) 18 ani elev la Scoala de Arte si Meserii Nr.3 ( Barlad ), Rusu Eduard (Edi R.) 18 elev la Pedagogic ( Barlad ) , Podaru Costel 17 ani din Republica Moldova ( aflat in vizita de o saptamana la rudele lui in Barlad – Romania ) , Boidache Elena 17 ani eleva la Liceul Teoretic Mihai Eminescu (Barlad ) care se prezinta azi 18 iunie 2008 la spital .
  Cei cinci s-au dus la baraj in ziua de joi 12 iunie 2008 in jurul orei 14:00 iar la intoarcere au consumat un LEBER ( SINGURUL PRODUS CONSUMAT IN COMUN ) cumparat de la firma Prodinvest Group srl.

  vezi toata stirea pe http://www.club13.ro

  apelul catre OPC VASLUI http://www.youtube.com/watch?v=czzOkfDsBQ8

  EDUARD LA SPITAL http://www.youtube.com/watch?v=9RJjRz303ug

  MAGAZINUL DE UNDE S-A CUMPARAT PATEUL http://www.youtube.com/watch?v=IrC-hpzcnmo

  echipa noastra va sta la dispozitie pentru orice informatie

 15. Mi-am adus aminte ca aici ne recomandai „Piticul în grădina de vară ” şi ne-ai amintit de arhiva TVR şi de teatrul de marţi seara pe care ni-l ofereau comuniştii 🙂

Leave A Reply

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articolul precedent
Articolul următor

More from Author

Opriți-l pe nesimțit!

Iohanetele e decis să folosească fiecare clipă rămasă din mandat(e) pentru...

Zbateri, crăcănări și vuiet

Eterna împrăștierea a chibițimii de la galerie are acum o nouă...

Kosovo, UEFA și mușețelul

M-am abținut vreme bună de la grăitul în public, sub orice...

E maro, moale și suntem în el

Franța De la ce s-au luat? Obiectiv vorbind, nu contează. Acolo mereu...

- A word from our sponsors -

De citit

Opriți-l pe nesimțit!

Iohanetele e decis să folosească fiecare clipă rămasă din mandat(e) pentru a îndeplini toate obiectivele propuse. Obiectivele turistice. Pentru că ghiolbanuzaurul nu-și propune și nici nu e în stare  de altceva. Și i se rupe în paișpe cu virgulă de țara asta de tolomaci. Statul român există...

Zbateri, crăcănări și vuiet

Eterna împrăștierea a chibițimii de la galerie are acum o nouă expresie: pro Israel vs. pro Palestina. Sau după caz, anti-ăia contra anti-ăilalți. Chestia de căpătâi e să urli la galeria adversă: teroriștii! Într-o parte filo-semiții de conunctură. Zgomotoși, agresivi, belicoși, răcnindu-și sprijinul, de parcă ar interesa pe...

Kosovo, UEFA și mușețelul

M-am abținut vreme bună de la grăitul în public, sub orice formă. Din cauză că motive. Care pot fi succint rezumate într-o propoziție care începe cu: așa a vrut... Și foarte probabil voi reveni la aceeași muțeală, din motive care, de asemenea, pot fi explicate cu: așa...

E maro, moale și suntem în el

Franța De la ce s-au luat? Obiectiv vorbind, nu contează. Acolo mereu se găsește ceva. În cazul ăsta poliția oprește niște minori, care își propuseseră să fie șmecherași. Aspiranții la șmechereală aveau deja un palmares respectabil în întâlnirile cu poliția. Șmecherilă de la volan mai tupeist, dă să...

Hiperbola

Dintre nerușinările lumii de azi cea mai supărătoarea îmi pare ostentația hiperbolei. Aproape totul e amplificat indecent, exagerat, umflat până la tumefiere. Precauțiile pe care le-ar impune decența nu mai există, prudența justei evaluări nu intersează. Se grăiește răstit și se răspunde răcnit. Totul (sau aproape totul)...

Greva celor care…

Înainte de a discuta despre greva cadrelor didactice, despre solicitările lor, e bine să aruncă, repede, o privire peste ceea ce este astăzi sistemul de învățământ. E ceva mai mult decât o simplă punere în context. Prima constatare, obligatorie, de neocolit, este că, de fapt, nu mai putem...

Alegeri în Turcia

Miza alegerilor prezidențiale din Turcia, din perspectivă geopolitică, nu are cum fi subestimată. Analiștii de ocazie vorbesc despre o confruntare dintre blocul ultra-conservator, condus de Erdogan, și mișcarea reformatoare care l-ar avea în frunte pe Kilicdaroglu. Alții vorbesc despre o competiție între suveranism și globalism. Nu lipsesc...

Din târtița presei

Acum 10-12 ani, pe când acest blog începea să capete formă, îmi plăcea să fac un soi de "revistă a presei". Pe atunci mai aveam ceva ce semăna, vag, cu presa. Încă era ofițerime pe-acolo. Acum doar tablagii. Nu știu dacă am să încep iar să cern știrile,...

Epistoleții și lumea cea nouă

Epistolele publice, dincolo de intenția formal declarată, au devenit autentice exersări ale unui narcisism inargumentabil. Nu servesc unei cauze, deși, tot formal, întotdeauna e identificată una. Cauza proclamată e doar urzeala străvezie pe care se țes piesagiile vanității la izvor, răpiri din uitare și vânări de atenție....

Bombardistan

Ca un vrednic cetățean al secolului XXșiunu îmi molfăi revolta pe Facebook, în țarcul special amenajat, sub bolta cocoșată a regulilor comunității. Orice altă formă de revoltă ar presupune o ieșire din lene și trecerea în alt țarc, unul mult mai aproape de abator. Constanța. E orașul: în...

Nesimțitul

Domnul Iohannis e un nesimțit. Nu e nimic insultător în această afirmație, e o simplă constatare tehnică, rece. Unii sunt blonzi, înalți sau pistruiați - domnul Iohannis e nesimțit. Suspectat, pe nedrept, de cinism, în unele situații, de lipsă de empatie, în altele, ori de lipsă de...

Versiunea neoficială

Imaginea corectă a ce se întâmplă azi în lume nu poate fi obținută consumând știri din sursele oficiale. Prea multă propagandă. Canalele pretins alternative sunt dominate de irațională isterie și fabulații. Singura șansă e un conspect lucid al informațiilor și un minim efort de corelare. Deci: În anii...