Nu, bă române, nu cred.
Nu cred că va fi admisă contestaţia pesediştilor. Şi când spun asta, de fapt, încerc să spun mai multe lucruri. Încerc să spun că nu cred că:
– pesediştii sunt în stare să formuleze o contestaţie serioasă, argumentată cu probe solide;
-a noastră Curte Constituţională poate funcţiona altfel decât a funcţionat ca până acum: ca un organism de validare a golăniilor şi porcăriilor puternicilor zilei;
– justiţia noastră e capabilă să îşi asume rolul de putere în stat, mulţumindu-se să fie, pe mai departe doar o mână cu care se şterge stăpânul la cur;
-am înţeles ceva din democraţie;
-… în fine, nu cred că ideea de furt, de corupţie, deranjează cu adevărat pe cineva în ţara asta.
