Site icon Moshe Mordechai

Contesta-ţi-aş!

Nu, bă române, nu cred.

Nu cred că va fi admisă contestaţia pesediştilor. Şi când spun asta, de fapt, încerc să spun mai multe lucruri. Încerc să spun că nu cred că:

– pesediştii sunt în stare să formuleze o contestaţie serioasă, argumentată cu probe solide;

-a noastră Curte Constituţională poate funcţiona altfel decât a funcţionat ca până acum: ca un organism de validare a golăniilor şi porcăriilor puternicilor zilei;

– justiţia noastră e capabilă să îşi asume rolul de putere în stat, mulţumindu-se să fie, pe mai departe doar o mână cu care se şterge stăpânul la cur;

-am înţeles ceva din democraţie;

-… în fine, nu cred că ideea de furt, de corupţie, deranjează cu adevărat pe cineva în ţara asta.

Exit mobile version