Aproape uitasem că azi unii dintre concetăţenii mei redevin voturi. Alegătorii din parcela Chiliman a capitalei aleg azi un cur pentru un scaun de deputat. Ca întotdeauna, la noi, nu e de fapt vorba de alegere, ci doar de vot. Pentru că, iar, nu prea ai ce alege. Care e, de fapt, alegerea? Între ce şi ce? Între un june manelist parvenit şi un bătrân crocodil, ruginit şi plicticos. Cum spuneam, nu e mare alegee. Cum flacăra violetă nu se manifestă la tura asta… e un meci unu la unu.
Iar aici simt nevoia să reamintesc de respingerea candidaturii lui Remus Cernea. Pentru că aşa s-a hotărât. E uninominal, dar nu e pentru oricine. S-a bătut în cuie. S-a stabilit. Vreme de patru ani suntem ostaticii lor, ţara e a lor. Uninominal, dar doar de ai lor. Motivaţia respingerii candidaturii lui Cernea e cum nu se poate mai cretină: se invocă o ordonanţă boccie care nu permite candidaturile independente ori ale reprezentanţilor partidelor neparlamentare. De ce? Pentru că ar ieşi un haloimăs definitiv. Adică s-ar bulibăşi aritmetica parlamentară, unde mai trebuie atins şi un prag electoral etc. De ce e în regulă dacă un loc care a aparţinut PNL ar deveni al PDL, dar nu poate reveni, de exemplu, prin vot, unui independent, nu se ştie. La fel cum nu se ştie de ce e în regulă ca un independent să poată candida liber, dar e în regulă ca hoarde întregi de traseişti să îşi părăsească patrtidele pentru a deveni „independenţi”.
Una peste alta, se invoca proasta rânduială rezultată din legea alegerilor uninominale pentru a călca în picioare un drept fundamental într-o democraţie: dreptul de a fi ales! Cu alte cuvinte derbedeii din actuala clasă politică îşi invoca propria imbecilitate pentru a justifica încălcarea unui drept democratic. Lucrul acesta mi se pare scandalos şi m-aş fi bucurat să văd o reacţie mult mai vehementă din partea societăţii civile. Care societate civilă?
Deci azi pungile cu zahăr, orez şi ulei votează. Pun pariu că votul canci va fi opţiunea majorităţii, dar hai să vedem: ce pronostic daţi? Personal l-aş prefera pe mai bătrânul Stroe, manelistului. Rezultatul va fi decis însă de mobilizarea talibană, alegătorii obişnuiţi, cred eu, fiind cancişti la faza asta. Dar să vă aud pronosticurile. Cu cifre.

Un fleac, i-am ciuruit !
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=n6L2v98SjpQ&hl=en_US&fs=1&]
Asta se numeste o buna reciclare a deseurilor.
Stie el, tatucu’.
Sper Stroe, bănuiesc scor strâns: undeva 55 la 45 la sută. Zic strâns, că mai e şi electoratul ăla care iese la vot în ultimele 2 ore…
Ăla care face diferenţa. 😉
Mai e şi diaspora din sectorul 3 :)))))))
Păcat că nu se poate vota cu autobuzele…
Sau se poate? 😀
Neah…cantina saracilor e scaparea ca doar e solidar cu ei. Sau ar trebui sa fie, ca pe acelasi tip de stadion au batut miuta.
Cand am pomenit de saraci, m-am referit la tomberonari. Sa-mi ierte amaratii ceilalti, pomenirea lor ca nu-si au vina.
Pronostic cu cifre? hm…. Prighena mică, cu vreo 350000 euro….
Honorius lui ! 50,33%
Restul 49,67%
Traiasca, traiasca, de trei ori traiasca !
Eu mizez un 60% Radu Stroe. Bineinteles, Honorius va avea 70%. Pour les connaisseurs ;).
Stroe – 70 % – veste proasta;
Honor… – 80 % – veste buna !
Mi-am tocit (deam-pulea) coatele pe bancile scolii.De,meseria de gunoier putea.Soarta cruda.
După model prezidențial, Stroe-60%, Hororius-75%, iar alegătorii – papagali 100%
eu chiar am uitat. am decis sa mu ma mai intereseza politica…
Sper ca manelistii compun deja texte de jale pentru Pliciman JR! Nu de alta da sa nu se taie baiatu` pe burta.
Desi „deocamdata” se pare ca Honorius a pierdut alegerile din sectorul 1, eu zic totusi sa asteptam sa se numere si voturile din „diaspora” inainte sa deschidem sampania. Dupa aia daca iese ca la prezidentiale tre` sa mergem la Geoana sa-l intrebam cum se baga inapoi dopul la sampanie.
Dacă astăzi, Cernea nu are dreptul să candideze, din cauză de motiv, este posibil ca mâine, datorită unor reglementări pur democratice, băşite de la Cotroceni şi aprobate de profesorul de constituţional, să nu mai aibă drept de a distribui sacoşe cu zahăr şi ulei, pilote, covrigi cu gaură şi alte alea, nici pesedicii şi nici penelicii iar ungurii şi „alte naţionalităţi” se vor lupta să-şi păstreze măcar rolul decorativ… De ce oare, am din ce in ce mai des, senzaţia de deja-vu?
Pe “baiatu’ lu’ taticu’ ” l-au votat 10%, adica 20 de mii de retarzi (cati angajati o avea in total Prigoana?). Pe comunistu’-activist harnic al lui Ceasca si mai nou al lui Chiliman, Radu Stroe, cel pretenar bun al lui Base, de pe vremea NAVROMului (da’ pulimea nu stie asta;) ), vre-o 45.
A trecut cineva pe la sectiile de vot, sa vaza botu’ la votanti?
Cativa naivi, in general batrani si, majoritar, brunetzi fomisti. Tineri deloc. E de kkt ca 27% din electorat sa stabileasca soarta tuturor. E si mai de kkt c-am avut de ales din nou intre doi kkti, ce difereau doar la arome.