Mie-mi place nonşalanţa ăstora din pedelic. Au un miserupism cu mare densitate la hectar, care devine panică şi moloz doar când se crocodileşte baistrucul de la Cotroceni spre ei. Adică pe chestii de principii, nu vă inchipuiţi că pune vreo pilă pentru vreun mafiot de la Cluj, ori pentru vreun asfaltagiu neplătit. Dar cum ziceam: îmi place cum scot ei ciucurele de la fes prin trompetă, când sunt lăsaţi să se producă. Boicotangii, boicotangii, dar nostimi, bătu-i-ar alizeul dintre fese.
Şi dintre toţi cel mai fără de pereche e Flutu’r’li. Flutur, bre. Care, în ciuda numelui, e mare dresor de behehee. N-are el profunzimea cujetării jijiene când vine vorba de oiţe, da’ ce meşter le aşează pe dealurile patriei să dea odă cârmacelui. Asta între două stropeli cu vermorelul, la o aviară, şi o depolitizare. Păi, daaaa! Că acu’ haiosul ăsta e pus pe depolitizare. De-un paregzamplu acu’ îl screme nevoia de depolitizare a SRR şi SRTV. Şi ne întoarcem de unde am plecat. La nonşalanţă cu care se înşiră mărgăritarele ( nu alea de oiţă, bre!) pedelice.
Păi, ce să mai treci prin Parlament, mama mă-sii. Bagi o depolitizare uşoară ca Pelinul de Făurei, scurtă şi fără aperitive, direct la partid. Depolitizare. Adică depolitizare de ăilalţi, nu de ai lor. Şi ca să depolitizeze bine, se adună lângă icre şi măsline ( nu, breeee! nu de oaie!) şi udemeracii. Cu care se negociază o depolitizare mică. Adică pedelicul şi udemereaua negociază prin hogeacele lor depolitizăciunea a mai grozavă pe care a văzut-o turma de pe dealurile Bucovinei ( da, bre. de oi, de data asta!). Că mai nou şi şedinţele de guvern se ţin la vila lac ţâşpe, că e buda în curte şi e mai cu slobod la pişare. Dar asta e altă oaie, pe alt deal. I-auzi Flutur’li!
Gheorghe Flutur: PDL ”a gasit intelegere” de la UDMR pentru depolitizarea SRR si SRTV
Bucureşti, 19 apr/Agerpres/ – Partidul Democrat Liberal ‘a găsit înţelegere’ de la partenerii de guvernare pentru depolitizarea Radioului şi Televiziunii publice, în baza unui proiect ce prevede separarea funcţiei de preşedinte al Consiliului de Administraţie de cea de director general, a declarat luni, după şedinţa conducerii partidului, vicepreşedintele Gheorghe Flutur. ‘Am găsit înţelegere cu partenerii de la UDMR. Mergem pe această linie’, a declarat Flutur, întrebat care au fost concluziile de la negocierile cu UDMR privind depolitizarea SRR şi SRTV. Flutur a explicat că, în proiectul de lege susţinut de PDL, există o prevedere ce separă funcţia de preşedinte al Consiliului de Administraţie de cea de director executiv în SRR şi SRTV. În plus, a spus Flutur, societatea civilă îşi va numi membri reprezentativi în Consiliul de Administraţie care va alege directorul general, în baza unui proiect de management.AGERPRES
Da mira, mira va fi bilingva?
„societatea civilă îşi va numi membri reprezentativi” – ce poanta buna… Dar cine-i societatea civila ca n-am mai auzit de ea de ff multi ani?
Aş da mult…să fiu o musculiţă….pe perete….într-o încăpere….unde sunt doar fruntaşi udemerişti….să aud….părerile lor sincere….despre „partenerii” lor de guvernare 😉