La nea Stere memoria funcţionează după nişte reguli mai speciale. Adică omul îşi aminteşte întotdeauna despre ce e vorba, dar nu îşi aminteşte „cum îi zice”. Bunăoară, când are chef de politică îmi spune:
– I-ai văzut vecinu’, aseară, pe ăia, la rezumatu’ zilii?
” Zilei” spunem noi. Nea Stere spune „zilii”. Şi, din punct de vedere sterian, e corect aşa.
-Ce să văd? Unde?
– Pe ăia, vecinu’. La Călău’ în emisiune, la rezumatu’ zilii.
Călău’ e Gâdea. „Rezumatu zilii” e „Sinteza zilei”. V-am spus, omul e concentrat pe concept. Cu numele actualului preşedinte a avut probleme şi mai mari. Multă vreme nu reuşeam să-mi dau seama la cine se referă când pomenea de Băşinescu. L-am suspectat chiar de o rău disimulată maliţiozitate.
Despre partidul de guvernământ nu vorbeşte decât spunând Penteleu. E pe aproape. Pedeleu-Penteleu, tot un drac. Aşa că nicio mirare dacă despre membrii acestui partid vorbeşte spunând „caşcavaliştii”. Că despre pesedişti spune „castrişti” e însă răutate curată. Cum tot răutate e când mereu îl pomeneşte pe preşedintele liberal spunându-i: Garofel Antonescu.
-E rău cu criza asta economică, vecinu’. E ca criza dă rinichi. Până te pişi şi dai pietrele afară, e chinu’ dracu’.
Analogiile funcţionează. Iar nea Stere, e clar, stăpâneşte conceptul, chiar dacă memoria îl trădează şi redenumeşte totul, după cum poate. N-aveam deci cum mă supăra când mi-a spus:
– Hai, vecinu’, că ţi-am citit cartea aia, cu poveştile unui ciufut!
Bre, nea Stere umblă cu hilariantu’ dă minte după el.
Moshe&Mordechai = Ursuzu`&Morocanosu` ar zice nea Stere….
greşit!
Mordechaiosul, spunea undeva, cândva…
Profund nea Stere! D’aia-l tot intreb io de una si de alta…
Traiasca!
„Nu le nimereste da’ le potriveste…” Sau era invers ?
Ba de regula le nimereste! Io-l intreb ceva si el imi raspunde tot aia! 🙂
Banzai!
Pai de baza e ideea. A cui a fost, cine, unde, conteaza prea putin. Nu vezi si cand raspunde? Scurt si la obiect. Eu ma mir ca sta atat de mult de vorba. Ma asteptam la o chestie de genul: „Ai auzit-o pe aia, acum 2 zile, ce se abera?”, si gata. Ajunge!
Si are dreptate partial. Esti ciufut numai partial. 🙂
Nea Stere citeste carti?!?! Si i-a placut?
NEA STERE: Nea Stere citeşte numai acele cărţi pe care este absolut sigur că nu le înţelege. Şi îl plictiseşte. Dar se poate da mare. Şi de acolo a căpătat deprinderea de a vorbi despre sine la persoana a treia.
Nu stiu ce ma uimeste mai tare, ca nea Stere citeste carti sau ca nea Stere cumpara carti…
Ce aer mucalit si spirit inalt filosofic are nea Stere…Si ce placere de a vorbi …E clar, stapaneşte conceptul…Analogiile fac diferenta…Sau doar o singura litera schimbata, un singur sunet pronuntat diferit intr-un cuvant, o intonare putin schimbata Cum ar fi de exemplu :viata de „casnicie” sau viata de „caznicie”,un om „optimist” sau unul „of-timist”,
dimineata, unii se intorc la muncile „zilnice”, altii la cele „silnice”,etc.