În ultimele zile sunt torturat de o reclamă care atinge cote monumentale de imbecilitate. Cei de la Pepsi anunţă un rahat de promoţie, într-un spot cretin. Marea grozăvie de promoţie e că la o sticlă de zeamă de-a lor primeşti şi o sticlă umplută cu mizeria aia pe care ei se încăpăţânează să o numească „apă minerală” Bucovina ( săraca Bucovină). Iar spotul, probabil l-aţi văzut, vrea să sugereze un concurs de cultură generală, cu variante de răspunsuri. Până aici e mediocru, stupid, banal, dar benign. Porcăria apare la finalul spotului când un bou agitat, cu faţă de oligofren, pune muştarul pe chiftea: Ori suntem la promoţie, ori nu mai suntem! Futere! Mama publicităţii!
Ca să pricepem mai bine, deci mongoloizii care au „conceput” reclama au socotit că o parafrază după o imbecilitate a unui pârnăiaş e maximum de argument, e buricul publicităţii, e sfincterul gândirii! Ori te pomeneşti că mizeria cu pricina e rodul cine ştie cărui studiu de piaţă şi atunci te întrebi care e segmentul de piaţă căruia se adreseză ăştia. Sau şi mai grav, care e sistemul de valori la care se presupune că se raportează şeptelul român, dacă un astfel de mod de adresare, o astfel de argumentaţie e socotită convingătoare. Ori au dreptate şi suntem un popor de cretini cu mentalitate de borfaşi şi ne tratează ca atare?
Tipul ăsta de construcţie publicitară e tot mai frecvent. Mai că începi să crezi că „studiile” ne arată ca fiind un popor de idioţi primitivi. Nici nu e nevoie de mari studii pentru asta. Până la urmă asta ea. N-o să cităm la infinit din Paler, n-o să-l parafrazăm la nesfârşit pe Ţuţea. La vremuri noi, idoli noi.
damn
„Ori te pomeneşti că mizeria cu pricina e rodul cine ştie cărui studiu de piaţă şi atunci te întrebi care e segmentul de piaţă căruia se adreseză ăştia. ”
Moshe, tare mi-e teama ca ai dreptate mai sus. Am auzit, dac-o fi adevarat nu stiu, ca dupa reclama cu „… nu ma-nnebuni, Nea Nicu?” vanzarile de Pepsi au crescut de patru ori… … …
având în vedere evoluția calitativă de pe scena publicitară sunt convins că „studiile” au suferit niște reduceri masive de fonduri. doar e criză, ce mai? de ce ne-am mai asigura noi că ne cheltuim banii pe publicitate eficientă??
La vremuri noi, idioti noi.
Expresia a ajuns deja un meme romanesc, promovata intens atat pe Internet, cat si de massmedia. Cine o cunoaste? Tinerii o data, de pe Internet, si restul familiilor care se uita la … Antene? stiu ca pe acolo a aparut, dar nu mai retin exact, ca nu ma uit la tv. Oricum, asta nu conteaza, conteaza faptul ca aceste doua categorii se incadreaza perfect in grupul tinta al reclamei.
Nu e facuta pentru intelectuali, pentru oameni culti, ci pentru oameni care ar cumpara Pepsi.
In plus, mai exista si alt punct de vedere, cel care se refera strict la expresie. E o formula luata in deradere, e privita ca o perla, nu un panseu, nu o sclipire de geniu sau altceva similar. E folosita ironic, parodiind individul care a folosit-o original. Daca nu moare (putin probabil totusi, nu o vad ca o expresie care sa reziste), in timp i se va uita sursa si va ramane de sine statatoare, cu propriul ei sens si mod de folosire.
Ca e folosita cam fortat, nemaifiind asa populara faza, da. E adevarat.
Ca a pornit de la un tigan dubios, da. E adevarat.
Dar e folosita ca un argument? In nici un caz, eu unul nu cred asta. E doar o poanta de final.
DA, e odioasa reclama. Pepsi…. de obicei aveau reclame mai bune!
La vremuri noi IDIOTI noi…as zice eu, desi parte din ei sunt vechi si irecuperabili.
cedik, san teleg ca voi astia, de labeunu nu prizati reclame idioate? Ca duduia culcer se fereste s-o dea pe postu lu tatsu si numai fraieri de la antene pun botu la pepsi? ba dao dracu. daca la tv nu te uiti, pe astia cu internetu nui prea apreciezi, cum dracu aflasi de ea? prin posta?
chiar m-ar distra o reclama la pepsi pentru intelectuali, cum ar suna. ca de efect ar fi. s-o dea numa pe aia sa si spuna, daca ejt telectual: bebite solum pepsi
Credeam ca sunt singurul zgariat pe creier de laba aia trista de reclama.
„ori suntem la promotie ori nu suntem” – pe bune ? simt ca ma iau cei de la pepsi pe post de dobitoc cu reclama aia. Imi creaza mai degraba o repulsie de a cumpara posirca lor.
Mai „dihai” e reclama la un sampon/sapun, dracu stie, Dove cred, unde niste girafe canta in cor o oda adresata parului. O cantare atat de afona incat mi se intoarce atomacul pe dos cand o aud. Doamne dumnezeule mare, cine ar cumpara samponul ala doar pt ca a vazut reclama ?!
Pentru a nu stiu cata oara patesc acest lucru: cineva incearca sa imi povesteasca despre o reclama, sau si mai rau, cei din jurul meu povestesc despre o reclama pe care eu nu am vazut-o. Si este normal sa nu o fi vazut / auzit, pentru ca imediat ce „se da” reclame eu trec pe alt canal.
Probabil ca dintr-un mecanism de aparare, sau poate doar dintr-o dambla, am ajuns sa nu mai suport nici o reclama. Am senzatia ca ma murdaresc … va mai aduceti aminte „Titan Ice, alt’ viaţî’ ” ? sau „V-am prims vrajitoarelor !” …
Da p-aia cu Faringoseptu si Girafa,o stii?Moartea sulii!
Nu ştiu ce înseamnă „la promoţie” dar am senzaţia că Pepsi vânează segmentul lui Adria (fost Frutti Fresh, parcă).
Şi mult mai eficace era cu seminţe !
nici eu nu agreez provenienta expresiei, nici nu imi place cum suna parodierea iesita ca produs final, dar se pare ca are impact la public, creeaza atitudine, fie ea chiar si negativa. poate reclama isi afla scopul tocmai prin acea poanta finala care are o nota de neeleganta cred ca intentionata. consider reclama deranjant-atatatoare. si da, poate chiar a fost construita astfel cu gandul ca o sa fie livrata unor consumatori de subcultura. cred ca este totusi o reclama care ajuta la vanzarea produsului pe care il promoveaza, nu pepsi sau apa luate separat ci chiar promotia luata in sine.
tot eu sunt, Ileana.
poti sterge mesajul care urmeaza, facem doar o proba, dar fii atent cum suna: e cam mult ce am scris mai sus, dar ori comentam, ori nu mai comentam!
ce zici? are impact? razbate, rascoleste, sparge tiparele? e enervant dar retii aproape impotriva vointei tale, se anexeaza pe un cliseu deja existent. probabil ca de asta s-au folosit cei de la pepsi, in mod constient, dupa parerea mea.
1. De fapt, reclama este o ironie la adresa Coca-Cola. Poate chiar o lovitură sub centură, având în vedere că ”Fericirea” este o variantă de răspuns la întrebarea ”Ce câştigi dacă cumperi o sticlă de Pepsi?”. Asta e o aluzie cât se poate de evidentă la concurenţă care oferă ceva la fel de palpabil ca ”viezurele de stepă” (dacă nu mă înşel, şi asta este o variantă de răspuns). Ei pferă ceva cât se poate de palpabil, un rahat de sticlă de apă.
2. În ceea ce priveşte poporul de idioţi… ei bine, nu cred că există vreun popor care să fie excesiv de mintos pe parte majoritară (ca să parafrazez un clasic încă în viaţă). Da, există oameni mai puţin inteligenţi. Şi aceşti oameni consumă produse şi cultură. Într-o democraţie şi într-o economie de piaţă este normal să existe o ofertă de produse destinată acestui segment de piaţă. Este normal să li se comunice ceva într-un limbaj pe care ei îl pricep, fie că ne pute chestia nouă, ”intelectualilor”, fie că nu.
3. Mai adaug o opinie. Expresia originală, ”Ori suntem golani, ori nu mai suntem!”, nu e deloc o imbecilitate. Individul este revoltat că nişte indivizi (recte, golani) care au încercat să îl agreseze s-au plâns la Poliţie în momentul în care el i-a bătut, în legitimă apărare. Individul condamnă dublul standard, o practică foarte larg răspândită în socitatea românească, şi validată la cel mai înalt nivel în stat. E drept că nu condamnă acestă practică în cel mai ”intelectual” mod cu putinţă, dar câţi intelectuali români au condamnat dublul standard?
perfect ai spus-o!
s-au tampit de-a binelea!
oricum, reclamele din ultima vreme parca sunt intr-un concurs de prostie …
[…] Blogul cu cel mai mult umor Moshe & Mordechai […]
Daca e sa analizam, advertising-ul romanesc nu face nimic altceva decat sa ridice prostia si mediocritatea pe un piedestal, ca, vezi, Doamne, asta e target-ul. Ma indoiesc ca un brand ca Pepsi, care desfasoara campanii frumoase la nivel international, are un target atat de low in Romania. Dar, dupa modelul televiziunilor, asta vor, asta le dam, si ne adancim in cercul vicios al mediocritatii.
Haha. Tare. Am impresia ca la noi in publicitate au ajuns 75 la suta din imbecilii care nu stiau sa faca altceva. Ca, de altfel, in toate domeniile. Dar de Mariuca ce zici, prietene? Saluta, vorbeste cu toata lumea si la sfarsit aflam ca are castile pe urechi:))))) Aveam un coleg in liceu care obisnuia sa aiba fetishuri cu sticla de iaurt. Era un precursor. Lol.
Si ia-o si pe Mariuca pentru ca mi-a placut postul:
http://cambesteanu.blogspot.com/2010/11/mariuca-sau-cum-sa-nu-faci-o-reclama.html
Scrisoarea unui terorist arab catre seful sau :_____ Zalutam rezbekt vechi, Jefu. Aderizat România cu bomba la valiza ascuns, tregut fara broblem control la aerobort. Pastrat dolar american blestemat, bentru construit aigea bomba, dat jumadate la taxi, jumate furat tigan din buzunar. Indalnit frate Ahmed, batron magazin, ajudat la mine..Discutat cu el la cafenea plan bomba, consumat egler broaspat, intoxicat cu zalmonel,noi ajuns la sbital, doctor roman durut la popou, noi luat popou fok.. Jefu, gu bomba praf antrax nu putut facut la România ,cineva furat antrax, deci ingercat plan bomba cu bum-bum…! Mutat apartament frate Ahmed, adus mult frumos aminde de tara mia, fara apa la robinet, geam sparte ca Beirut , tigle kazut la cap cind vind bate. Urmarit PROTV emiziune explozia camion azotat, facut frica la mine! Astia romani are tupeu nu gluma ! Urgent trebuie recrutat, jefu ! Bomba cu azotat mare efect aveam.. Inderesat pilotat avion bentru lovit gladire la roman.Vazut delevizor, aparat zbor MIG brabusit singur in ogor la taran, plus taran roman stricat singur gladire, adormit beat , tigara abrinsa, murit soacra, facut chef mare la ei… Draga Jefu, gineva furat la mine gas pastrat bentru bus la bomba, iar azeara, gind iesit cumbarat baclava, exblodat budelie la barter. Aicia la România , mult cretin! Zbierat, zguibat la sin, cakat be mine de frica! Jefu, ma indorg acasa! Asta romani nu are nevoie de terorism, face singur treaba!
[…] Mordechai, despre ultima reclamă la Pepsi: „Porcăria apare la finalul spotului când un bou agitat, cu faţă de oligofren, pune muştarul […]
mda, e un meme, stiu ca am auzit-o de multe ori dar lamuriti-ma si pe mine, cine a zis-o primul?
subiect relativ similar: pe cat pariu ca in doom3 va fi oficializat pluralul succesuri?
Bre, cica asta cu pepsicu’ ar fi rezultatul celei cu constipatul care-si pierde juma’ de zi pe toaleta.
Cacarea de voie a reclamei fara scremut.
Aia cu pepsi-ul e parfum de tuberoze!
Aia nouă de la bcrbancking, cu ăla care împinge maşina că nu are benzinarul card reader, zici că e făcută de concurenţa neloială.
eu încă nu m-am lămurit, dacă faci banking cu bcr te taxează aşa de rău dacă plăteşti cu cash că nu îţi mai trebuie? sau eşti aşa prăpădit că nu mai ai bani nici măcar de 2-3 l de benzină, până la următoarea benzinărie? sau că eşti un prost dacă faci banking cu ei?
sau toate 3?
i hate it!
cred ca e facuta de bancile care nu au card d-ala, dupa cum bine zici …
pentru ca mai e si aia cu idiotii aia de vecini care renoveaza la „ziua de salariu” si singura intrebare care ii vine „minunatei” cand ailalti isi iau materiale e „cu cine faci banking?” … nu „unde lucreaza?” sau „cine e ma-sa?” wtf …
@tahemet mi-ai luat-o inainte :))). si pe mine tot aia de la bcr ma zgarie pe creier. nu am (de fapt nu cred ca exista) cuvinte care sa descrie cretinismul acelui spot.
@blonda Deja in DEX online este data si varianta succesuri …
va spun eu cum sta cu reclamele :))
sorin tiganu bea de fapt coca cola, dar pentru ca nu a mentionat ce cola bea, s-a bagat pepsi repede sa ocupe piata din sectorul 5
coca cola se adreseaza femeilor lenese care in loc sa munceasca 10 minute la un suc natural de portocale, mere morcovi, whatever..prefera sa le dea copiilor lichid de curatat motor si sange de pe asfalt (am citit eu pe net la rauvoitori ca asa face)
reclama la bcr iti spune de fapt ca nu poti sa folosesti cardul lor peste tot dar esti destul de tampit incat sa te bucure si sa te mandresti ca faci banking cu ei
reclamele la produse de curatat, daca ati observat, sunt folosite de oamenii cu cele mai imputite closete, cele mai jegoase electrocasnice, cele mai urate pardoseli, etc. pai bine frate, n-ai mai spalat aragazul ala de 15 ani si acum te lauzi ca ai gasit cu ce? bunica il curata cu triumf si tix si stralucea …ufff
Da carei fraza?
[…] despre această reclamă tembelă la Pepsi, made in publicitarii bucureșteni, mi-am adus aminte de reclama cu “benchingul la BeCeRe”. […]
@ CID,
Mi se pare corect. Cea mai folosită formă, de la lansarea ei, este aceea de „succesuri”. Ne putem aştepta ca forma „succese” să dispară sau s-o găsim ca var. sau arh. (arhaism, evident). 😯
In fiecare zi trec pe langa o reclama la Diesel, care spune exact „Be Stupid”. Fix cu aceste cuvinte. In fiecare dimineata, cand merg la munca.
O poză nu faci?
Bine, hai ca fac maine. Sa fie lumina 🙂
Mai am una pentru tine, Stere Court, dar trebuie sa ajung prin zona.